fbpx

2. Uwolnij myśli w 3 krokach – zacznij działać i zachowaj spokój

Zobacz materiał na Youtube ←

„W obliczu zagrożeń dla naszego zdrowia i samopoczucia naturalne jest odczuwanie lęku i strachu. Niemniej jednak czerpię wielką pociechę z poniższej mądrej rady: Jeśli jest coś do zrobienia – zrób to, jeśli nic nie można zrobić, martwienie się tym nie pomoże.”

– Dalai Lama –

Twój mózg to najbardziej skomplikowana maszyna na całym świecie. Do swojej pracy potrzebuje około 13 watów, to nawet mniej, niż potrzebuje żarówka starego typu, aby świecić. A przetwarza on średnio około 100 megabajtów na sekundę.

Wyobraź sobie, że Twój mózg to komputer, a Twoje myśli to otwarte programy, im jest ich więcej na raz otwartych, tym Twój komputer ciężej pracuje. Niektóre programy, tak jak i myśli, są mało skomplikowane i „lekkie”, niektóre to te ciężke i skomplikowane których otwarcie zaczyna „zamulać” cały system. Dodajmy jeszcze jakieś złośliwe oprogramowanie, które zalęgło się na którymś z twardych dysków.

Im więcej programów masz otwartych, tym ciężej Twój komputer pracuje, a w normlanym życiu, im więcej myśli jest w Twojej głowie tym trudniej o spokój, koncentrację, efektywność w pracy czy spokojny sen. Dlaczego tak jest?

Twój mózg działa jak wspomniany wsześniej komputer. Więc jeśli zależy nam, by go skutecznie odciążyć. w komputerze otwarte programy zamknąłbyś ustawiając przypomnienie, by do nich wrócić i co ciekawe podobny mechanizm działa w przypadku naszego mózgu.

O ilu sprawach jesteś w stanie myśleć jednocześnie?

Neurobiolog Robert Desimone, ustalił, że mózg potrafi utrzymać zaledwie JEDEN obraz w danej chwili. To tak jak z dobrze znanym złudzeniem optycznym, kiedy na ilustracji widzimy albo młodą albo starą kobietę. Twój mózg musi zdecydować, którym obrazem w danej chwili się zająć bo nie możesz widzieć obu jednocześnie.

Poza tym, nasz mózg nie lubi, gdy musi podążać w różnych kierunkach w tym samym czasie, ponieważ wyewoluował wtedy, gdy zasoby energetyczne były ograniczone, dlatego tez  tak chętnie minimalizuje wydatki energii.

Amy Arnstern profesor neurobiologii odkryła, że to w korze przedczołowej przechowywane są myśli, które nie pochodzą ze źródeł zewnętrznych ani od zmysłów, czyli te które sami tworzymy.

W bardzo, bardzo dużym skrócie KORA PRZEDCZOŁOWA jest miejscem naszych świadomych interakcji ze światem. To część, w której gruntownie coś przemyślamy, kiedy nie wystarcza nam działanie na tzw. „autopilocie”. I to właśnie tu dzisiaj zrobimy porządek.

Korzyści z ćwiczenia

Zadaniem naszego dzisiejszego ćwiczenia jest zmniejszenie obciążeń kory przedczołowej, poprzez usunięcie zbędnych na tę chwilę myśli poprzez przeniesienie ich do świata fizycznego.

Dzięki temu:

  • stworzysz przestrzeń na najważniejsze zadania,
  • zminimalizujesz wydatkowanie energii
  • zmaksymalizujesz swoją wydajność.

Całość polega na przelaniu myśli na papier, jeśli zapiszesz sobie to co siedzi w Twojej głowie, zachowasz energię na dalsze działania i nie będziesz jej tracił na utrzymanie w swojej świadomości.

Ćwiczenie

Potrzebna Tobie będą dwie duże kartki, mogą być formatu A4 lub A3 (w zasadzie im większa tym lepsza), karteczki samoprzylepne oraz długopis, pisaki czy kredki. Pamiętaj, żeby się nie spieszyć, przejdź to ćwiczenie w swoim tempie, im bardziej się do niego przyłożysz, tym lepszy osiągniesz rezultat

1. KROK PIERWSZY

Określ CEL, Twój mózg musi wiedzieć do czego dąży, wiesz już z poprzedniego materiału, że boi się on nieznanego.

Zapisz jak chcesz żeby było i co chciałbyś żeby to ćwiczenie wniosło do Twojego życia.

Ważne, żeby było ono opisane w czasie teraźniejszym, czyli tak jakbyś to już miał, pamiętaj też aby nie używać negatywnych słów, np. przeczenie ‘NIE”, czyli np. zamiast „Nie boję się” zapisz „Jestem spokojna”.

Obok każdego celu narysuj lewą ręką symbol, który będzie Tobie o nim przypominał. Stymulujesz w ten sposób odpowiednie połączenia w Twoim mózgu oraz oszczędzisz energię na później, ponieważ obrazy są bardzo wydajnymi konstruktami pod względem ilości informacji, jeden obraz może przywołać Tobie informacje, które zapisałeś w wielu zdaniach.

Kiedy już określisz cel, możesz przejść do kroku drugiego.

2. Krok Drugi

Weź karteczki. Wypisz na nich myśli, które aktualnie nie dają Tobie spokoju, sytuacje, których się boisz, lub te na które próbujesz znaleźć aktualnie rozwiązanie. Pamiętaj, jedna myśl na jedną karteczkę.

Podziel kartkę na trzy części i wyraźnie je podpisz: pełna kontrola, organiczona kontrola, brak kontroli.

Weź karteczki, które zapisałeś w kroku drugim i dopasuj je według swojego uznania. Pomyśl, czy masz wpływ na to czym się martwisz, czy jest on ograniczony, czy nie masz go wcale.

3. KROK TRZECI

PEŁNA KONTROLA

Jeśli znalazły się w Twojej części pełnej kontroli jakieś kartki, na kolejnych zapisz rozwiązanie do danej sytuacji, nie spiesz się, napisz ‘co mogę zrobić” oraz odpowiedź.

Następnie, zapisz „kiedy to zrobisz” podaj tutaj w pełni realną datę, aby oszczędzić energię na później. Następnie Po czym umieść to jako zadanie do zrobienia w swoim kalendarzu.

OGRANICZONA KONTROLA

Jeśli przypisałeś do części ograniczonej kontroli, jakieś myśli, również zastanów się co możesz z tym zrobić, na który element masz wpływ, a na który nie masz, może przyjdzie Tobie do głowy pomysł, na który wcześniej nie wpadłeś.

BRAK KONTROLI

Jeśli znalazły się elementy w ostatniej kolumnie „brak kontroli”, zastanów się czy aby na pewno nic nie możesz z nimi zrobić, tak samo jak nie masz wpływu na pogodę? jeśli faktycznie tak jest, dajesz sygnał do swojego mózgu, że nie musi się tym martwić, jeśli jest to dla Ciebie trudna sytuacja, możesz na kolejnej kartce zadać pytanie swojej nieświadomej części „Jak rozwiązać te sytuację” i czekać na odpowiedź.

JAK TO DZIAŁA

Zapisane myśli na kartce uruchomiły w Twoim mózgu odpowiednie obwody, dzięki czemu, zostały zmaterializowane i nie zajmują pamięci podręcznej w Twojej głowie.

Robienie notatek jest też świetnym sposobem, aby zasygnalizować mózgowi, że „to jest na tyle ważne, aby to zapisać”. Dzięki temu Twój mózg wie, że powinien zaangażować swoje zasoby w rozwiązanie tego problemu zamiast tylko się nim martwić, materiale,

Kolejną zaletą tego ćwiczenia jest, że często pojawiają się sytuacje, kiedy zapisując rozwiązanie, zastanawiając się nad nim i analizując uświadamiasz sobie rzeczy wcześniej nieuświadomione, a jeśli zyskujesz nad czymś świadomość, zyskujesz szansę na zmianę, Oczywiście całość wymaga praktyki i teraz możesz już wykonywać te ćwiczenia tak często jak potrzebujesz

Aby Twój umysł nie bał się zmian, warto jest go z nią zapoznać. Doskonale do tego sprawdza się medytacja prowadzona „wyznaczania celów”.

Medytacja jest też znakomitym środkiem, aby odciążyć głowę i wyłączyć chociaż na chwilę nasz ciężko pracujący komputer.

Medytacja jest niezbędna, ponieważ umysł nie wypoczywa nawet podczas nocnego snu, jeżeli w ciągu dnia został przeładowany informacjami. Tylka kilka minut głębokiej medytacji zapobiega powstawaniu nerwicy.

– Osho –

Wszystkie wspomniane wyżej sposoby są podparte latami badań neurobiologów i innych naukowców.

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, podziel się swoją opinią na moim Instagramie, Facebooku lub Youtube.

Do zobaczenia, Ewa

Instagram

Facebook

Youtube

NAJNOWSZE

TEKSTY

NA BLOGU

04.

DLACZEGO TO ZAWSZE MI SIĘ PRZYTRAFIA?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Twoje myśli oddziaływują na otaczającą Ciebie rzeczywistość? Czy zwróciłeś uwagę, że to w jaki sposób działasz, jak myślisz i co czujesz, zawsze jest równe procesom zachodzącym w Twoim organizmie?

03.

NAJWAŻNIEJSZA OSOBA NA ŚWIECIE

Może zastanawiasz się kim jest najważniejsza osoba w Twoim świecie? Jak ją poznać? W materiale pomogę Tobie zrozumieć tę zasadę.

02.

UWOLNIJ SWOJE MYŚLI W TRZECH KROKACH

Twój mózg to najbardziej skomplikowana maszyna na całym świecie. Do swojej pracy potrzebuje około 13 watów, to nawet mniej, niż potrzebuje żarówka starego typu, aby świecić. A przetwarza on średnio około 100 megabajtów na sekundę…

01.

JAK DZIAŁA STRES I CO MAJĄ Z NIM WSPÓLNEGO TWOJE MYŚLI

Czy wiesz, że samo myślenie o danym wydarzeniu może wywoływać identyczne reakcje w Twoim organizmie, jakby miało to faktycznie miejsce?…

Dołącz do Newslettera!

Dołącz do Newslettera, a w prezencie otrzymasz zniżkę 10% na zakup e-książki o medytacji.