fbpx

Depresja nie przychodzi z dnia na dzień

depresja

To, co możesz ignorować, zaprzeczać i wypierać może się nasilać i w rezultacie prowadzić do poważniejszych objawów

Czym jest depresja?

„Depresja jest chorobą psychiczną uwarunkowaną genetycznie, psychologicznie i społecznie. Na poziomie komórkowym polega na tym, że w mózgu uwalnia się za mało serotoniny, noradrenaliny i dopaminy – z czego serotonina jest kluczowa. Towarzyszy temu szereg objawów, ale trzy z nich są kluczowe, to: obniżenie nastroju, brak energii oraz anhedonia, czyli nieodczuwanie przyjemności„.

Możliwe objawy depresji

Objawami depresji niekoniecznie musi być nieustający smutek i myśli samobójcze. Poniżej objawy, o których warto wiedzieć:

  • Zwiększona lub zmniejszona ilość snu
  • Szybkie męczenie się
  • Utrata sił fizycznych i psychicznych
  • Zaburzenia apetytu
  • Płaczliwość
  • Wysoka reaktywność
  • Nerwobóle
  • Napięcie wewnętrzne
  • Apatia

Jeśli czujesz się „gorzej” przez dłuższy czas (przynajmniej dwa tygodnie) lub czujesz, że problem może Ciebie dotyczyć, zgłoś się do specjalisty.

Depresja może rozwijać się latami, a nieleczona może nasilać objawy, których pozbycie się z czasem staje się trudniejsze (ale jest możliwe!).

Jeśli czujesz, że sam nie dajesz rady, w porządku jest poprosić o pomoc. Piękne dni nadejdą, trzymam za Ciebie kciuki.

 

Instagram

Facebook

Youtube

NAJNOWSZE

TEKSTY

NA BLOGU

04.

DLACZEGO TO ZAWSZE MI SIĘ PRZYTRAFIA?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Twoje myśli oddziaływują na otaczającą Ciebie rzeczywistość? Czy zwróciłeś uwagę, że to w jaki sposób działasz, jak myślisz i co czujesz, zawsze jest równe procesom zachodzącym w Twoim organizmie?

03.

NAJWAŻNIEJSZA OSOBA NA ŚWIECIE

Może zastanawiasz się kim jest najważniejsza osoba w Twoim świecie? Jak ją poznać? W materiale pomogę Tobie zrozumieć tę zasadę.

02.

UWOLNIJ SWOJE MYŚLI W TRZECH KROKACH

Twój mózg to najbardziej skomplikowana maszyna na całym świecie. Do swojej pracy potrzebuje około 13 watów, to nawet mniej, niż potrzebuje żarówka starego typu, aby świecić. A przetwarza on średnio około 100 megabajtów na sekundę…

01.

JAK DZIAŁA STRES I CO MAJĄ Z NIM WSPÓLNEGO TWOJE MYŚLI

Czy wiesz, że samo myślenie o danym wydarzeniu może wywoływać identyczne reakcje w Twoim organizmie, jakby miało to faktycznie miejsce?…

Dołącz do Newslettera!

Dołącz do Newslettera, a w prezencie otrzymasz zniżkę 10% na zakup e-książki o medytacji.